تبلیغات جراحی زیبایی

برچسب‌ها:
دماغت كوچك می شود مثل الیزابت تایلور، لاغر می شوی مثل باربی، قد می كشی مثل لوبیای سحرآمیز، ترك اعتیاد ۳ سوته!!
فقط كافی است صفحات آگهی چند روزنامه یا مجله را ورق بزنید تا انواع معجزات پزشكی از این دست را شاهد باشید. هر روز صدها آگهی گمراه كننده و دروغین در روزنامه ها و مجلات خانوادگی یا در سایتهای اینترنتی درباره درمان بیماریها دیده می‌شود كه مشكلات زیادی را برای مردم و رابطه آنان با پزشكان واقعی ایجاد می کند و متاسفانه نه تنها این مساله محدود نشده بلكه هر روز ابعاد تازه تری نیز پیدا می کند.

آیا پزشکان نیاز به تبلیغ دارند؟
مارك تواین جمله معروفی دارد كه می گوید: «كالای معرفی نشده همچون قاطر است كه نه به سلف خود می‌تواند افتخار كند و نه به خلف خود»، اما در مورد كالاهای سلامت همه بر این باور نیستند. برخی با تبلیغات موافقند و برخی مخالف، هر چند که به نظر می رسد تبلیغات به طور محسوس یا نامحسوس انجام می شود.
البته حقیقت این است كه حرفه ‌پزشكی در تغییر جریان تبلیغات نقش مهمی را به عهده داشت. در قرن ۱۹ بارنام معروف، ابداع کننده طرحی شد كه نمونه نخستین و الگوی تبلیغات آینده شد. بارنام، فروشنده داروهای انحصاری بود و با استفاده از تصاویر تند و محرك در جذب مخاطب از فواید داروهای خودش می گفت. وی آگهی هایش را با گفته های دیگران كه مدعی بودند داروهای او توانسته علائم دردناك بیماریشان را از بین ببرد، می انباشت و همه آن گفته ها را به تصدیق یكی از سران سرشناس سنای آمریكا بر موثر بودن درمان هایش می‌رساند. درست كمی پیش از جنگ داخلی آمریكا، نیمی از تمام تبلیغات درباره داروها بود. شناخته‌شده ترین نام تجاری آیرلوول در ماساچوست بود كه «دوا گلی» آن در همه جا شناخته شده بود.